Dnes je 8. září 2024 a svátek má Mariana 19°C | Zítra Daniela 15°C

Římskokatolická farnost DOLNÍ MORAVICE

OHLÉDNUTÍ ZA DVĚMA ROKY VE FARNOSTI

Drazí přátelé,
mnozí z vás už se určitě doslechli, že v létě po dvou letech dojde opět ke změně na místě faráře v Dolní Moravici a okolních obcích. Čas mého působení v Jeseníkách neuvěřitelně rychle utekl. Proto bych se rád  s vámi chtěl rozloučit.
A zejména moc poděkovat za krásné dva roky, které jsem zde mohl strávit. Poprvé jsem poznal, co to znamená mít na starost několik farností (obcí) a musím přiznat, že Dolní Moravice patří mezi ty, které mi nějak více přirostly k srdci. Ačkoliv počet lidí, které jsem potkával v kostele, nebyl zrovna velký (což je typické pro pohraniční farnosti), mohl jsem se setkat s mnoha dalšími občany a navázat s nimi moc hezké vztahy.
Z pohledu kněze, osobně cítím, že způsob prožívání víry se velmi proměňuje a bude proměňovat dále. Že spousta lidí je otevřena pro duchovní život, i když to nemá spojeno s „chozením do kostela“. V jedné obci mě přivítal starosta slovy: „vítejte ve vesnici plné pohanů“. Po dvou letech bych mu odpověděl, že měl pravdu - co se týče tradičního pohledu (kdo do kostela chodí a kdo ne), ale že se zároveň spletl. Během toho krátkého času, který jsem zde prožil, jsem mohl poznat spoustu krásných dobrých lidí, kteří (jak věřím), jsou Bohu neskutečně blízko (a co se týče tradičního pojetí, osobně jsem taky příliš do tradičních škatulek kněží ne vždy zapadal).
Chci moc poděkootec Jiří Schreibervat taky za spolupráci na opravách kostela – za dva roky jsme díky farníkům, ale taky díky chlapům z obce i finanční pomoci, mohli zřídit novou elektroinstalaci spolu s ozvučením a zednickými pracemi. Měl jsem v plánu ještě dokončit úpravu interiéru novou výmalbou, ale to už budu muset přenechat svému nástupci. Tím bude otec Jiří Schreiber, který působil několik let v Moravském Berouně a okolí (takže život v pohraničních farnostech je mu blízký).
Také chci poděkovat za výbornou spolupráci s místní školou, kde jsem mohl učit náboženství, za možnost pořádání farního plesu v tomto roce v krásně opraveném sále v hospodě, duchovní obnovy pro muže a ženy u Rotterů, krásná poutní setkání u v kostele i u obecních kaplí (vždy spojena s velkým pohoštěním), i nabídku fotbalového angažmá v místním TJ (přesto, že mi letos bylo 43 let ????), atd.
Ještě jednou velké poděkování vám všem. Přeji každému z vás vše dobré do vašich životů. Budu rád vzpomínat na čas prožitý s vámi a taky se rád vracet (nejen na brigády kolem kostela, jak jsem slíbil panu starostovi ????).

Jan Slavík, farář

Fotogalerie 7 fotek