Dnes je 19. září 2024 a svátek má Zita 15°C | Zítra Oleg 16°C

Blíží se volby do krajských zastupitelstev

pátek 20. září 2024 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 21. září 2024 od 08:00 do 14:00 se budou na území České republiky konat volby do zastupitelstev 13 krajů.

Místo konání voleb: prostory obecního úřadu v Dolní Moravici, 795 0I Dolní Moravíce č.p.40

Volební místnost

Ve volební místnosti jsou zveřejněny vzorové hlasovací lístky a informace o případných tiskových chybách. Jsou zde také uveřejněny informace o případném vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidáta

Kdo může volit?

Voličem ve volbách do krajského zastupitelstva je státní občan ČR, který nejpozději 21. září 2024 dovrší 18 let a má trvalý pobyt v obci, která náleží do územního obvodu některého z krajů. Hlasování probíhá pouze na území 13 krajů ČR a volič hlasuje ve volebním okrsku, kde je přihlášen k trvalému pobytu.

Voličský průkaz

Na voličský průkaz může volič hlasovat i v jiném volebním okrsku, než do kterého náleží podle místa trvalého pobytu – ale pouze v obcích, které spadají do územního obvodu kraje, kde jsou volby vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu.

Průběh hlasování

Volič musí ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky. Okrskové volební komise nemají v letošních volbách ještě povinnost akceptovat prokázání totožnosti tzv. eDokladem. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Volič obdrží od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem. Na požádání mu komise vydá i hlasovací lístky. Volič, který hlasuje na voličský průkaz, jej musí odevzdat okrskové volební komisi, která mu až poté vydá prázdnou úřední obálku a hlasovací lístky. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné.

S úřední obálkou a hlasovacími lístky musí volič vstoupit do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Volič vloží do šedé úřední obálky jeden hlasovací lístek pro politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, pro kterou se rozhodl hlasovat. Na vybraném hlasovacím lístku může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů vyz­načit, kterému z nich dává přednost (udělení preferenčního hlasu).

Volič hlasuje tak, že úřední obálku s vybraným hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky. S vo­ličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, ne však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho vybrat a vložit do úřední obálky, popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů o hlasování mimo volební místnost. V takovém případě je nutné kontaktovat obecní úřad tel. číslo 554 273 316 a požádat, aby okrsková volební komise přišla k voliči (typicky domů).

Podrobné informace o volbách do zastupitelstev krajů naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR